Spotkanie partnerów projektu Firefighters Plus w Hillerød

Straż pożarna uznawana jest za najbardziej godny zaufania zawód we wszystkich rejonach świata (źródło: Zaufanie do zawodów. GFK Verein. Jesień 2015). Dlatego służby przeciwpożarowe i ratownicze w całej UE mają potencjał, by zrobić coś więcej dla swoich lokalnych społeczności niż gaszenie pożarów. Celem projektu Firefighters Plus jest pomoc strażakom w wykorzystywaniu ich pozycji jako wzoru do naśladowania, w celu promowania integracji społecznej w ich lokalnych społecznościach. Dlatego też pięć służb przeciwpożarowych i ratowniczych, oraz dwie organizacje pozarządowe z dużym doświadczeniem w dziedzinie integracji społecznej połączyły siły, aby opracować pierwszą otwartą i wielojęzyczną platformę internetową wspierającą strażaków, którzy chcą zrobić coś więcej dla swoich lokalnych społeczności. Platforma internetowa zawiera moduły e-learningowe dla strażaków na temat tego, w jaki sposób mogą wykorzystać swoją pozycję jako wzoru do naśladowania w celu promowania integracji społecznej. Można tam też znaleźć narzędzia i materiały pomocnicze, które strażacy mogą wykorzystać do opracowania i realizacji działań promujących integrację społeczną, a także sekcję, w której strażacy z całej UE mogą dzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie promowania integracji społecznej i widzieć te udostępnione przez innych.

Czwarte spotkanie międzynarodowego zespołu projektowego odbyło się w dniach 22-24 maja w Hillerød ( Dania). Pierwszy dzień został poświęcony przedstawieniu informacji zwrotnych od strażaków, którzy uczestniczyli w testowaniu platformy internetowej, a także ocenie działań promujących integrację społeczną, które ci strażacy wdrożyli w czasie trwania testów. Drugi dzień służył opracowaniu ulepszeń, które zostaną wprowadzone na platformie internetowej w oparciu o wyniki testów. Spotkanie zespołu projektowego zakończyło się zaplanowaniem wydarzeń upowszechniających, które mają na celu zaprezentowanie ostatecznej wersji platformy internetowej i odbędą się we wrześniu w Danii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Polsce, Holandii i Rumunii.

Platforma będzie dostępna bezpłatnie w sześciu językach (angielskim, duńskim, hiszpańskim, polskim, holenderskim i rumuńskim) na stronie www.firefightersplus.eu od września 2019 roku.

Projekt Firefighters Plus jest inicjatywą straży pożarnej w Frederiksborg (Dania), we współpracy z ze strażą pożarną w Northumberland (Wielka Brytania), Wojewódzką Komendą Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu (Polska), Instituut Fysieke Veiligheid (Holandia), strażą pożarna w Alcala de Guadaira (Hiszpania), Centrul de Resurse pentru Diversitate Etnoculturală (Rumunia) i Stowarzyszeniem WIOSNA (Polska). Projekt Firefighters Plus jest współfinansowany przez program Unii Europejskiej, Erasmus +.

Więcej informacji na www.firefightersplus.eu

Zdjęcia:

firefightersplus firefightersplus
Copyright © 2007-2020