SPOSÓB DZIAŁANIA - komentarz ks. Jacka Stryczka


POŚREDNICY DOBROCI

Efekt kuli śniegowej
Jedna mała śniegowa kulka, tocząc się po zboczu, może stać się ogromną kulą. Mały impuls może dać wielki efekt. Tak właśnie wyobrażamy sobie nasze zaangażowanie społeczne.

Co zrobić, by pomocy było więcej?
Zetknięcie z biedą może przerażać – jest jej tak dużo i często jest tak wielka. Z tego może rodzić się bezradność, lub co gorsza obojętność. Postanowiliśmy przezwyciężyć tę niemoc – tak właśnie powstała idea pośredniczenia dobroci. Zamiast martwić się o to, skąd wziąć środki dla potrzebujących, zaczęliśmy zastanawiać się nad tym, jak ludzie mogliby skutecznie pomagać sobie nawzajem. W ten sposób jeden pomysł, wsparty dobrą organizacją, może wciągnąć w akcję pomocową wielu ludzi, wraz z ich dobrym sercem, możliwościami i dostępnymi środkami. Mała dobra idea może zrodzić lawinę dobroci.

Stowarzyszenie WIOSNA
Stowarzyszenie WIOSNA w swoich działaniach koncentruje się na tym, by pomóc ludziom pomagać sobie nawzajem. Najpierw staramy się dobrze zdiagnozować i zrozumieć biedę. Następnie znaleźć pomysł na to, jak jej skutecznie zaradzić. Wreszcie zabiegamy o to, by wciągnąć jak najwięcej osób w bezpośrednie działania. Przez cały czas mamy na względzie to, by działania były skuteczne i by wyzwalały jak najwięcej dobroci. Jesteśmy jedynie pośrednikami. Dobroć rozwija się i rośnie w spotkaniu, które zaaranżowaliśmy.

Wszystkie nasze akcje dzieją się lokalnie, a nawet są zamieniane na spotkania „twarzą w twarz”. Wokół takich spotkań (do których przygotowujemy wolontariuszy przez szkolenia itp.) powstaje lokalna organizacja. Stowarzyszenie dąży do tego, aby lokalne działania były maksymalnie autonomiczne, zawsze jednak oparte na naszej filozofii i standardach.
Copyright © 2007-2022