Udany start projektu Firefighters Plus

Strażacy uznawani są za zawód najbardziej godny zaufania na całym świecie (źródło: Zaufanie do zawodów, GFK Verein, Autumn 2015). Zatem, służby pożarnicze i ratownicze w całej Unii Europejskiej mają potencjał by zrobić coś więcej dla swoich społeczności niż jedynie gaszenie pożarów. Celem projektu Firefighters Plus jest pomoc strażakom w wykorzystywaniu ich pozycji jako wzorców integracji społecznej do naśladowania w swoich społecznościach lokalnych. W tym celu, pięć służb pożarniczych i ratowniczych oraz dwie organizacja pozarządowe z dużym doświadczeniem w dziedzinie integracji społecznej połączyły siły w celu opracowania pierwszego otwartego i wielojęzycznego szkolenia online dla strażaków na temat tego, jak wykorzystać swoją pozycję jako wzór do naśladowania w promowaniu integracji społecznej.

W dniach od 11 do 13 października w Alcalá de Guadaíra (Hiszpania) odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie siedmiu organizacji partnerskich projektu Firefighters Plus. Pierwszy dzień rozpoczął się od ciepłego powitania przez Radę Miasta Alcalá de Guadaíra, pod przewodnictwem radnego Enrique' a Pavonona i komendanta straży pożarnej Marcelino Sancho. Pierwszą sesję roboczą otworzył następnie Kim Lintrup, Inspektora Pożarnictwa i Służb Ratowniczych Frederiksborga. Delegaci wykorzystali pierwsze spotkanie w sprawie projektu, aby stworzyć solidne podstawy partnerskiej współpracy. W szczególności pracowali nad rozwojem treści szkoleń.

Następnym krokiem będzie ukończenie prac nad przygotowaniem internetowych materiałów szkoleniowych przed drugim spotkaniem w ramach projektu w Northumberland (Wielka Brytania) zaplanowanym na kwiecień 2018 roku. Podczas spotkania w Northumberland delegaci z organizacji partnerskich przygotują się do następnego działania projektowego, jakim jest testowanie szkolenia online z udziałem strażaków z Wielkiej Brytanii, Danii, Polski, Holandii i Hiszpanii.

To międzysektorowe i transgraniczne partnerstwo jest inicjatywą Frederiksborg Fire and Rescue Service (Dania) we współpracy z Northumberland Fire and Rescue Service (Wielka Brytania), Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu (Polska), Instituut Fysieke Veiligheid (Holandia), Alcala de Guadaira Fire and Rescue Service (Hiszpania), Fundatia Centrul de Resurse. Projekt Pożarnicy Plus jest współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus +.

Zdjęcia:

Copyright © 2007-2020