Kiedy? Teraz! ...wolontariat!

Ola Janowska jest studentką V roku medycyny CMUJ i wolontariuszką WIOSNY od 2005 roku. Dwa lata temu razem z przyjaciółmi z Collegium Medium założyła Klubu Wolontariusza UJ, w którym obecnie pełni funkcję członka zarządu. W ubiegłym roku koordynowała projekt „Taniec, inspiracja, wolontariat", realizowany przez Klub we współpracy ze Stowarzyszeniem WIOSNA. A teraz? Słowo „teraz” nabrało dla niej nowego smaku – od sierpnia 2008 jest koordynatorką Wiosennego projektu „Teraz wolontariat". Postanowiliśmy zapytać wolontariuszkę Olę, czym dla niej samej jest projekt z wolontariatem w nazwie.


- Olu, dla kogo jest „Teraz wolontariat”?


- To Wiosenna odpowiedź na wzrastające zainteresowanie wolontariatem wśród studentów. Jako studentka i wolontariuszka obserwuję je na co dzień. Poprzez ten projekt chcemy pokazać młodym ludziom, że wolontariat to pomysł na teraz. Podpowiadamy, jak mogą się zaangażować, prezentując im konkretne programy i akcje WIOSNY, których motorem są właśnie wolontariusze. Nasz dodatkowy cel to nauczyć studentów, jak skutecznie tworzyć i koordynować własne inicjatywy społeczne.


- Dlaczego Twoim zdaniem warto się angażować?


- Przede wszystkim jest to spotkanie z drugim człowiekiem – spotkanie, do którego normalnie nie mogłoby dojść. Musisz się zatrzymać, dostrzec to, czego normalnie nie widzisz lub zwyczajnie nie chcesz zobaczyć. To wyzwanie, bo w wolontariacie często musisz przekroczyć siebie: pokonać swój brak konsekwencji albo nieśmiałość, ponieść odpowiedzialność za to, co robisz.


- A Ty? Co Tobie dał do tej pory wolontariat?

- Dla mnie osobiście styczność z ludźmi żyjącymi na skraju ubóstwa w ramach SZLACHETNEJ PACZKI to był szok. Myślałam, że wszyscy „mamy mniej więcej tak samo” a tu nagle okazuje się, że za drzwiami obok ktoś przeżywa w samotności jakiś straszny dramat. Ta świadomość może wywrócić do góry nogami twoje życie. Mnie się to właśnie przydarzyło.


Rozmawiała Joanna Kłosowska

Copyright © 2007-2018